Information och kommunikation en bristvara eller för mycket.

Det var ibland rent av jobbigt att ligga i ett sjukhus för   arbetet pågår dygnet runt sova kan du sedan hemma eller…. En plats på någon undersökning blir ledig och då far man. Hastig lossade någon sängen och åkte iväg med mig mitt i natten i de oandliga korridorerna till någon undersökning eller intensiv övervakning utan ord i förklaring. eftersom jag hade haft min yrkeskarriär just i det sjukhuset försökte jag fatta vart vi var på väg. Men sjukhuset hde både vuxit och förändrats så jag hade svårt att orientera mig.

 Kommunikation var bristvara och jag var inte i skick att kräva förklaringar. Jag ville veta vad och varför men svaren var svåra att få.

En dag fick jag kläder på mig och sedan sattes jag på en kvarglömd rullstol. In i rullstålstaxi och i väg någonstans. Jag försökte fråga men som strokedrabbad hade jag sluddrigt .tal och fick inga svar. Bilen rullade iväg och om ett tag såg jag krematoriet. Nej jag var inte död sedan listade jag ut läget för jag såg en skylt. Jag var på väg till rehab. Man hade pratat om rehab Men informationen vilken och när och missade både mig och min son som var nu min kontakt med vården och yttervärlden.

Är det så att den digitala världen reducerar våra ord och kontakt med varandra. Allt sker i appar. Kanske med sms och papper och penna är ute. Sjukvården skickar digitala meddelanden till de sjuka genom flera olika app varianter och  vi måste logga in och skapa konton Jag har svårt att logga in så nu undrar jag hur många andra gamla sjuka sitter och svär över apphelvetet i sina försök att nå vården.  När hjärnan är som dimma oh händerna skakar är internet inget bra kommunikationsverktyg för den sjuka.

 Internet kom och tog över nu försöker regeringen styra barnens användning av internet. Lycka till säger jag.

bild från linda morgondimma i norrland

att finna sig i livets ovälkomna överraskningar

Så hände det jag aldrig hade föreställt mig att jag som aldrig har varit sjuk skulle falla ihop och hamna på akuten. Jag har väldigt svårt att finna mig i rollen som en sjuk person med hjälp dygnet runt ihemmet med rehabiliteringsplaner. Och läkarbesök och mediciner. Jag har ju aldrig varit sjuk sedan barndomen.  Min sjukhistoria för det vuxna livet är antibiotika för borellia. Ett brutet ben men det var en olycka Nu är jag vrak som inte klarar sig själv. På ett ögonblick var allt det jag  tyckte om att göra borta.  Inga flera skogsgpromenader eller tältnätter. Jag försöker vara realist och inse det och jag hatar det.

Rehab säger att jag gör framsteg men för mig är det som att gå baklänges. Jag gick ju just 80 mil min sista vandring. 25 meter med rullator är bara som skämt.

Jag hatar dessa ljuset i tunneln personer som säger framsteg. Jag har aldrig varit en tålmodig person jag var den som fick saker att hända. Men nu sitter ja och väntar på fysioterapeuten som ska få mig från soffan.

Det här är inte liv bara existens.  Även yttervärlden har krymp. intresset för omvärlden är nästan försvunnen. Vad rör det mig som inte kommer ur soffan utan hjälpande hand. Men den här bloggen skall inte bli en sjukdoms blogg men en och annan tanke om sjukvård och hemtjänst kanske.

Har svårt skriva ni får ursäkta stavfelen

PS jag fick både stroke och hjärtinfarkt samtidigt.