
84 år gammal Ljudmila Vasiljeva dömdes till böter, ca 110 euro, på grund av en stillsam demonstration i St. Petersburg. Hon hade stått vid Gostinyi Dvor shoppingcenter och hållit en plakat med text:
Människor, låt oss sluta krig. Vi är ansvariga för fred på Jorden. Med kärlek Ljudmila Vasiljeva, barn från Leningrads belägring.
Belägringen av Leningrad var en del i det nazityska kriget mot Ryssland och varade i cirka 900 dagar; från 8 september 1941 till 27 januari 1944. De döda räknas mellan 670 000 och en miljon.
Ljudmila hade protesterat även tidigare när kriget mot Ukraina började. Hon är en hjälte. Det är inte så många som vågar protestera i dagens Ryssland.
(Från The Moscow Times May 23, 2025, bild överst skärmdump)

Krig får bli dagens ämne även i film. Jag har sett ”Civil War!” en Alex Garland film. Det är en dystopisk thriller, placerad i USA där inbördeskrig pågår och olika grupper slåss om makt och land. I röran finns några envisa journalister vilka försöker ta sig till Washington för sista intervju med presidenten, innan han ersätts av någon.
Filmen är våldsam. Något överdrivet modiga krigsfotografer som jagar det stora scoopet. Det är patriotism i dess värsta form. Svaret på frågan, varifrån kommer du, blir mellan liv och död.
Filmen är något rörig. Vi kommer aldrig riktigt in vilken grupp vill vad och varför. Den känns som utan klart syfte och mål, men se på Världen. De flesta inbördeskrig sker just så, utan orsak, utan mål annat än att slåss och vinna. Den ursprungliga tanken om den fanns, oftast fint kallad befrielse, försvinner vid varje kula. En grupp mot en annan och de civila klämda i mellan tills de måste välja sida eller fly. Och så fortsätter man, kanske i åratals.
Kirsten Dunst, Wagner Moura och Cailee Spaeny i huvudroller i ”Civil War”.
https://www.imdb.com/title/tt17279496
Vill du se mera krig på film? Den finska ”Okänd soldat” – baserad Väinö Linnas hyllade bok från 1954 med samma namn – finns nu på SVT Play.
Lista över pågående krig/konflikter är nedslående läsning. Och den trista sanningen är att viljan att sluta fred är nästan obefintlig i många fall.
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ongoing_armed_conflicts
7/7/7 1975 – 2025
Där nu björkarna susat i 50 år. (Snart…)
Vill för stunden ej befatta mig med Yahooner…