
Sveriges bärplockare har kommit från Thailand de senaste åren. Före det var polackerna här. Långt före plockades bär av alla som kunde, för att sälja och koka sylt. Men nu har Migrationsverket satt stopp för thailändare. Jag antar, antar alltså, att bärplockning inte är en bransch som inte kan fyllas här hemma.
Livsmedelsindustrin är missnöjd över att thailändare inte får arbetstillstånd till Sverige för att plocka bär. Hela sylt och saftindustrin står inför brist på bär och höjda priser. Bärplockarna demonstrerar även i Thailand.
Men varje år har det framkommit att thailändare utnyttjas, bärplockarna får uselt betalt och har svårt att ens täcka sina kostnader för att komma hit. Nog har vi läst en och annan tragisk historia då bärplockarna åkt skuldsatta hem. Det sas att arbetslagar gäller och avtalsenlig lön men nog finns det alltid de som fuskar och lurar folk. Bärindustrin i Sverige bör inte vara beroende av Thailand.
2023 var det över 5 000 personer som fick tillstånd att komma till Sverige för att plocka bär men i år har bara 89 personer fått tillstånd av nästan 2 400 ansökningar, skriver SVT Nyheter.
Nu gnäller bärindustrin. Inte över de svenska arbetslösa utan att thailändare inte kan komma hit och plocka. Jag tror att thailändare slet hårt, inkomsten skulle ju täcka både omkostnader och livet där hemma.
Finns det folk i Sverige som kan plocka bär några veckor? Bär säsongen är inte lång. 358 901 personer var inskrivna i Arbetsförmedlingen i maj. Av dessa var 30 234 nyinskrivna. Antalet nya jobb var 86 846. Julisiffrorna kommer i mitten av juli.
Är vi för fina för att plocka bär utan måste frakta hit folk från Världens ände?
Kan inga av de arbetslösa plocka bär? De yngre och outbildade i alla fall? Kanske hela familjen kan gå i skogen och plocka bär för sylt och saft. Pajer inte att förglömma.
En höst försörjde jag min familj med bärplockning. Jag plockade för hand och fick extra betalt. Det var under studietiden för forskarutbildning. Jag kunde inte låna mer, studieskulden var redan avskräckande. Minns någon tiden då räntorna var extremt höga, även på studielån? Så jag plockade bär, jobbade som lärarvikarie och studerade, samtidigt.
Nu gjorde jag en runda i skogen och kollade hur blåbären ser ut. Inget alls. De blommar inte ens. Men det var här i Stockholmstrakten. Det kan se helt annorlunda ut i norr.
Några ex. av hur några av de thailändska bärplockarna har haft det i Sverige:
https://omni.se/riksaklagaren-overklagar-dom-mot-barforetagare/a/8qxGp1
https://omni.se/hovratten-faststaller-straff-for-barforetagare-i-asele/a/B0wG2G